Etnograficznie - Główną grupą tego terenu byli na co dzień używający gwary śląskiej Polacy. Dali temu wyraz w plebiscycie 1921 roku w większości głosując za przyłączeniem do Polski właśnie. Spory jednak wpływ mieli Niemcy (choćby książęta pszczyńscy), oni to przyczynili się wielce do rozwoju głównie przemysłowego tych obszarów w XIX wieku. No i Żydzi, choć stosunkowo nieliczni, mieli tu co nieco do powiedzenia - choćby znamienita rodzina Tichauer, czy Julius Muller, który doprowadził do rozkwitu Browar Książęcy.
Zgrabny skrót historii Tychów - http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,75275,3675796.html
Judaica - Dzisiejsze Tychy są bardzo młodym miastem więc historia współczesna związana jest raczej z migracjami lat 50-tych XX wieku niż osadnictwem Żydowskim wieków wcześniejszych, jednak na uczęszczanym już od średniowiecza szlaku z Krakowa do Wrocławia leży Mikołów, Bieruń oraz tereny dzisiejszych Tychów. Tak więc Żydzi jako osadnicy w miejscach przepływu ludzi i miejscach dobrego interesu byli tutaj obecni od wieków. Pierwsze pisane wzmianki sięgają XVII wieku i dotyczą Mikołowa, Imielina, Paprocan. Mikołowska synagoga w 1972 wyleciała w powietrze staraniem władz górniczych pod pretekstem niezbędnej budowy. W mieście tym zachował się młodszy z dwu kirkutów (niedaleko rynku przy parku). Drugi cmentarz żydowski jest w Bieruniu na którym spoczywają członkowie silnej gminy żydowskiej z Imielina, a w ówczesnej bieruńskiej bożnicy jest dziś Ochotnicza Straż Pożarna.
Kirkut w Mikołowie – http://www.kirkuty.xip.pl/mikolow.htm
Kirkut w Bieruniu Starym - http://www.gimnazjum1.bierun.pl/publikacje/emalecka/start.html
Gmina żydowska Imielin - http://imielin.host.sk/hzi.htm#pie
Festiwal „Śląska Jesień Gitarowa” - odbywający się co dwa lata (roki parzyste) w okolicach października i listopada, uznawany za jeden z najlepszych europejskich festiwali gitarowych. Poza koncertami, na które trzeba kupować bilety (nie jest to takie proste w przypadku inauguracji i finału) można bezpłatnie posłuchać przesłuchań konkursowych również w Szkole Muzycznej niedaleko UM – warto.
http://sjg.kultura.tychy.pl/